Vår historia

Om oss

Med en målarmästare till far och en mor med öga för heminredning utvecklade Mia Sahlin tidigt en stark känsla för färg och form. Kärleken till skapandet föddes i barndomen då Mia, i snickarbyxor fläckade av målarfärg, spenderade sommarlov och helger sida vid sida med fadern. Här lades grunden till hennes karriärval. 

I vuxen ålder fortsatte Mia på den inslagna vägen och renoverade flera hem tillsammans med maken Marcus. Denna passion omvandlades så småningom till en framgångsrik affärsverksamhet. 2016 grundade hon Kitchen & Beyond, en Göteborgsbaserad tillverkare av skräddarsydda kök med kunder över hela världen. 

För att kunna erbjuda sina tjänster till flera utan att behöva tumma på den specialanpassning och det hantverk som Kitchen & Beyond gjort sig kända för, lanserade Mia och Marcus 2020 varumärket Cupboards & Goods. Cupboards & Goods arbetar bara med de allra bästa materialen och ett förstklassigt hantverk. Kunden bidrar med kreativitet; i planeringsverktyget The Kitchen Planner™ blir varje kök unikt. De handgjorda, skräddarsydda och installationsklara köken tillverkas i det lilla samhället Hyssna i Västergötland.

Detta är Cupboards & Goods

Från vänster till höger:

Stefan Asteberg
Partner
stefan@cupboardsandgoods.com

Anders Sörli
Projektledare och snickare
anders@cupboardsandgoods.com

Sara Hellman
Projektledare
sara@cupboardsandgoods.com

Johanna Bradford
Partner
johanna@cupboardsandgoods.com

Charlotta Warnhammar
Partner
charlotta@cupboardsandgoods.com

Mia Sahlin
Grundare och Creative Director
mia@cupboardsandgoods.com

Marcus Sahlin
Grundare och VD
marcus@cupboardsandgoods.com